Kategorije: Članki

Share

Kategorije: Članki

Share

usposabljanje in delovni preizkus

Zavod za zaposlovanje ponuja tudi programe Usposabljanja in delovnega preizkusa, kjer brezposelne osebe pridobijo specifična znanja in veščine, ki so potrebna za določeno delovno mesto. Usposabljanje poteka neposredno pri delodajalcih in vključuje različne oblike mentorstva ter praktičnega dela. Program je še posebej koristen za delodajalce, ki potrebujejo delavce z določenimi spretnostmi, ki jih je potrebno razviti in prilagoditi specifičnim zahtevam podjetja.

Trenutno aktivno javno povabilo je Usposabljam.se 2024–2025, ki združuje dva programa: Usposabljanja na delovnem mestu in Usposabljamo lokalno.

 

  1. Usposabljanja na delovnem mestu

V teh programih Zavod krije stroške usposabljanja brezposelnih oseb in jim omogoča pridobivanje potrebnih veščin za določena delovna mesta. Po zaključenem usposabljanju imajo delodajalci priložnost, da te osebe zaposlijo, kar je velika prednost, saj so že spoznali delovne procese in naloge v podjetju. 

Javno povabilo je odprto od 14. marca 2024 do porabe sredstev oziroma najdlje do 31. marca 2025.

 

Pogoji za delodajalce:

Ponudbo za sodelovanje lahko oddajo delodajalci, ki so vpisani v Poslovni register Slovenije vsaj 12 mesecev in izpolnjujejo druge pogoje iz javnega povabila.

 

Pogoji za brezposelne:

V program Usposabljanja na delovnem mestu (UDM) se lahko vključijo brezposelne osebe, ki so prijavljene v evidenci Zavoda in sodijo v eno od naslednjih skupin:

  • Dolgotrajno brezposelni (prijavljeni najmanj 12 mesecev),
  • Osebe starejše od 50 let,
  • Osebe z nižjo izobrazbo (srednješolska ali nižja),
  • Osebe z visokim tveganjem dolgotrajne brezposelnosti (prejemniki denarne socialne pomoči, invalidi, pripadniki romske skupnosti).

V program Usposabljamo lokalno se vključujejo brezposelni, ki so prijavljeni v evidenci Zavoda najmanj 3 mesece.

 

Omejitve pri vključevanju v usposabljanja:

V usposabljanje ne morete vključiti brezposelnih oseb, ki so bile v zadnjih 12 mesecih pri vas zaposlene, vključene v prejšnje usposabljanje ali delovni preizkus, prav tako ne morete vključiti lastnikov, solastnikov, ustanoviteljev ali prokuristov poslovnega subjekta.

 

Povračilo stroškov za usposabljanja:

Delodajalci so za izvedeno usposabljanje upravičeni do povračila stroškov na podlagi predloženih dokazil. Usposabljanje traja 3 mesece, lahko pa traja tudi 4 mesece, če se izvaja na področju deficitarnih poklicev, ki so opredeljeni v javnem povabilu po območnih službah Zavoda (1. poglavje).

Delodajalec mora zagotoviti vsakemu udeležencu:

  • Mentorja (kakovostno mentorstvo v predpisanem obsegu):
    • najmanj 90 ur pri 3-mesečnem usposabljanju (povračilo v višini 955 EUR),
    • najmanj 120 ur pri 4-mesečnem usposabljanju za deficitarne poklice (povračilo v višini 1.230 EUR).
  • Ustrezno delovno opremo in primeren prostor za izvajanje usposabljanja.

 

Delovni čas med usposabljanjem:

Udeleženci se usposabljajo za polni delovni čas, največ 5 dni v tednu. Usposabljanje ne poteka ob nedeljah in praznikih, prav tako se praznikov ne nadomešča.

 

Dodatek za udeležence:

Za dejansko udeležbo na usposabljanju prejmejo udeleženci mesečno dodatek za aktivnost ter povračilo stroškov prevoza za pretekli mesec. Pomembno je, da usposabljanje poteka na območju Slovenije.

Javno povabilo: Usposabljam_se_2024_2025.pdf

 

 

  1. Delovni preizkus

Delovni preizkus omogoča delodajalcem, da preizkusijo kandidate na delovnem mestu, preden se odločijo za njihovo zaposlitev. Program vključuje povračilo upravičenih stroškov do 317 EUR, ki zajema izvedbo delovnega preizkusa ali zdravniškega pregleda kandidatov. Namen programa je, da delodajalci bolje spoznajo kompetence in delovne sposobnosti brezposelnih oseb, preden jih dolgoročno zaposlijo.

 

Trajanje delovnega preizkusa:

Program traja od najmanj 100 ur do največ en mesec, izjemoma pa lahko traja daljše obdobje za osebe z odločbo o krajšem delovnem času. Delovni preizkus vključuje brezposelne osebe iz evidence Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje (ZRSZ), ki izpolnjujejo kriterije za sodelovanje.

 

Pogoji za delodajalce:

Delodajalci, ki se vključijo v program, morajo zagotoviti naslednje pogoje:

  • Mentorstvo v obsegu vsaj 20 ur.
  • Delovno opremo in primeren prostor za izvajanje delovnega preizkusa. 

Povabilo za delovni preizkus traja do 30. junija 2025 oziroma do porabe sredstev. Preizkus se lahko izvaja le na območju Slovenije.

 

Kriteriji za vključitev brezposelnih:

Za vključitev v program delovnega preizkusa je ključni pogoj, da je brezposelna oseba prijavljena v evidenci ZRSZ, ne glede na trajanje brezposelnosti. Vključitev je možna le na podlagi napotitve Zavoda.

 

Omejitve za delodajalce:

Delodajalci ne morejo vključiti brezposelnih oseb, ki so bile v zadnjih 12 mesecih pri njih zaposlene, vključene v usposabljanje na delovnem mestu ali delovni preizkus. Prav tako ne morejo vključiti oseb, ki so lastniki, solastniki, ustanovitelji ali prokuristi poslovnega subjekta, kjer se izvaja delovni preizkus.

 

Javno povabilo: Delovni_preizkus_2023_2025.pdf

 

Spodbude Zavoda za zaposlovanje so pomemben mehanizem za zmanjševanje brezposelnosti in spodbujanje zaposlovanja ranljivih skupin. Usposabljanje in delovni preizkus ponujata odlično priložnost tako za brezposelne osebe kot tudi za delodajalce, ki iščejo motivirane sodelavce z ustreznimi znanji. Delodajalci imajo ob koncu programa možnost zaposlitve oseb, ki so že usposobljene za specifične delovne naloge, kar zmanjša tveganja pri zaposlovanju.

 

Vir: Zavod Republike Slovenije za zaposlovanje, dostopno na: https://www.ess.gov.si/

 

Sorodni članki